Co je to opravdová katastrofa? – AD: Pavel Kalina 1

AD: Lidové noviny 20.1.2012, str. 11: Rudolf II. Panovník, který si nevedl špatně

Lidové noviny 23.1.2012, str. 11

 

Pavel Kalina, takto historik umění, vynesl pozoruhodný soud. „Bitva na Bílé hoře nebyla tou katastrofou, za jakou ji vydávali někteří liberální a marxističtí dějepisci 20. století.

Tak ta zhruba jedna třetina obyvatel, o niž byl následkem třicetileté války a vinou více válčících aktérů početní stav českého národa umenšen, je málo? Připusťte alespoň, že tohle nedokázali ani Pol Pot v Kambodži, natož Josef Stalin, kteří platí za profilově odstrašující příklady moderních totalitních tyranů. „Jejich“ národy začaly přece jen populačně i kulturně regenerovat dříve než zbylí a ožebračení Češi během dlouhé doby myšlenkového temna.

Ovšem vyjma těch, kteří si během velice nekonzervativních pobělohorských konfiskací tří čtvrtin veškerých majetků země přišli na své. Podívejme se na ty, kteří se za nynějších restitucí dožadují „historické spravedlnosti“, zda se mezi nimi náhodou nenajdou stejná jména a instituce. Když už se tehdy popravení, vyhnaní či zproletarizovaní spravedlností ohánět nemohou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Josef Pekař (1870-1937)

Podívejme se na notně konzervativního historika Josefa Pekaře – i ten považuje Bílou horu za „neštěstí bez míry a hranic“. Hrozíte se Turků před Vídní, ale ti alespoň na jimi ovládaných územích národy či lidi odlišné často nechávali být. A ve střední Evropě (Uhry, dnešní Rumunsko) nevyhlazovali zejména protestanty, jejich kulturu a umělecká díla tak soustavně jako Habsburkové u nás. Jak o tom svědčí kromě dějepisců i Komenského Historie o těžkém protivenství církve české.

 

Chrám sv. Barbory a Jezuitská kolej (Kutná Hora)

Kutná Hora: vpravo bývalá jezuitská kolej, postavená po roce 1666, vlevo katedrála svaté Barbory: i ta bývala dříve utrakvistická a římskokatolické církvi byla „předána“ jako většina kostelů v zemi až v důsledku porážky českých stavů na Bílé hoře 

 

Zdeněk Zacpal, překladatel