Oslava vyvražďování – AD: Bohuslav Svoboda
Oslava vyvražďování
Týden 40/2012 – 1.10. 2012, Glosy, str. 59
Dnes se pečlivě pátrá po zločinech minulosti. Prasečák v Letech by se prý měl zbourat. Vyhledávají se oběti odsunu sudetských Němců. Zmizela komunistická hesla a pomníky. Ale pomníky Habsburků a jejich pomahačů, odstraněné již kolem roku 1918, obnovujeme ostošest. „Mariánský sloup“, který má vyrůst na Staroměstském náměstí v Praze, oslavuje již svým triumfálním nápisem vídeňského císaře Ferdinanda III., podmanění této země z Vídně a Říma.
Ikonografie anděla s křížem, který mečem zabíjí kacíře, byla vytvořena dle vzoru mince papeže Řehoře XIII., který tak oslavil vybití asi 20 000 hugenotů ve Francii. Obdobně tento sloup slaví „rekatolizaci“ i tohoto, před Bílou Horou většinově evangelického a na svou dobu nezvykle tolerantního národa. Rekatolizace vypovídáním, mučením, popravami či vyhlazováním. Jako třeba v Písku nebo Prachaticích. Tam katolická vojska generála Buquoye v roce 1620 vyvraždila asi 1500 nebo 2000 evangelíků, kteří se nebránili. Kolik přežilo? Deset nebo patnáct! Dokázali něco takového komunisté u nás? Podařilo se jim snížit počet Čechů o desítky procent? Natrvalo zkonfiskovat tři čtvrtiny majetku v zemi? Kolik Čechů vyháněli do válek? Statisíce jako Habsburkové? Zlikvidovali domácí právní a politický systém na stovky let? Proti Habsburkům a jezuitům byli komunisti břídilové.
Primátor Svoboda dává zelenou monumentu, oslavujícímu násilí na skupině obyvatel, jejich přesvědčení a náboženství. Zadělává na další konflikty. Ten pomník je pro mnoho občanů země, jak dokládají četné petice proti němu, naprosto nepřijatelný.
Postavíme taky pomník vděčnosti za upálení mistra Jana Husa?
Zdeněk Zacpal, překladatel