„Církevní“ majetek budovali nevolníci – AD: Martin Kubík 1
Lidové noviny, sobota, 7.1.2012, str. 12 Horizont, Dopisy redakci – polemika
Ad (články pro restituce, zejména Martin Kubík -) LN 6.1. 2011, str. 11:
Martin Kubík – Mělo se postupovat jako u jiných restitucí
Jak se jen do Bílé hory chudá římskokatolická církev dopracovala po habsburské likvidaci suverenity této země tak ohromného majetku?
Dle Martina Kubíka by měl být restituován veškerý „církevní majetek“ – a ještě krom toho by měli být kněží i nadále placeni státem, neboť prý vytvářejí ve společnosti „jakýsi duchovní maják“. Valná část „církevního majetku“ pochází z práce nevolníků v době, kdy neexistovala volná soutěž idejí a nesouhlas s „církevním učením“ znamenal zpravidla fyzickou likvidaci.
U nás bylo slušné a případné církvím vydat nanejvýš ten majetek, který získaly dobrovolnou prací svých členů. Což by se v případě římskokatolické církve dalo s přimhouřením aplikovat leda na ten její majetek, který nabyla v období mezi husitskými válkami a Bílou horou (1436-1620) a od roku 1848 do současnosti. Toť vše. Dost podobné historie a zkušeností z náboženského pronásledování si byli vědomi francouzští zákonodárci v roce 1905. Kvůli rovnosti občanů a ochraně svobody a svědomí jednotlivců demokratickým rozhodnutím parlamentu stát zabavil církvím dokonce veškerý jejich majetek – a doposud jim nevydal nic. Neplatí dokonce ani jejich kněžím. A to se neudálo, pane Kubíku, v žádném komunistickém duchu: pro zákon hlasovala velká většina parlamentu, dokonce i „pravicové“ strany či skupiny.
Tak tyhle kostely si evangelíci po Tolerančním patentu Josefa II vybudovali sami a za své. A to ještě po povinných finančních odvodech ve prospěch římskokatolické církve. Shora dolů: dřevěný kostel ve Velké Lhotě, exteriér a interiér kostela v Humpolci a křtitelnice ve Hrubé Vrbce
Důsledky privilegovaného postavení jistých náboženských skupin vidíme zrovna v těchto dnech v Iráku nebo třeba i v Izraeli: ortodoxní Židé tam plivou a házejí kamení na sekulární Židy a zastrašují ty, kteří jen mají tu smůlu, že se ocitli v jejich části města. Já osobně ani velká část občanů této země – čemuž nasvědčují i výsledky nedávného sčítání lidu – si takovéto poměry nepřejeme. Od Vámi vyzdvižené římskokatolické církve ani nic nechceme a nevíme, proč bychom jí měli co platit. Proto osobně děkuji Věcem veřejným za jejich principiální postoj.
Zdeněk Zacpal, překladatel