I kondomy zabraňují AIDS – AD: Jiří Suchomel

 

 

Respekt 31 / 2006 (31.7.–6.8.), strana 23 (Dopisy), Praha

 

(Polemika s dopisem Jiřího Suchomela Pohled na svět z Respektu 30 (24.-30.7.2006))

 

 

I kondomy zabraňují AIDS

 

Pan Jiří Suchomel ve svém dopise Pohled na svět v minulém čísle Respektu vyzvedává manželskou věrnost a považuje šíření AIDS kvůli postoji „církve“ k prezervativům za „oblíbený nesmysl“, aniž by své tvrzení něčím doložil.

 

2_200222_20Ke_20Kibera_20Soweto_20East_20kids_20playing_20050625_small

 

Nesčetné množství zdravotnických pracovníků, cestovatelů a dalších lidí je dnes zajedno v tom, že nákaza AIDS od partnera hrozí i tomu, kdo je sám sebevíce věrný a neměl před sňatkem jakékoli sexuální styky. Natož pak ženám ve slumech v některých katolických zemích – zejména Afriky, Filipín a Latinské Ameriky, kde počet násilných činů dosahuje dle statistik i více než třicetinásobku České republiky: tyto ženy nezřídka bývají znásilněny i od cizích mužů vícekrát za život. Různé druhy antikoncepce, kondom nevyjímaje, mohou na druhé straně tak či onak AIDS předejít – umožňují alespoň částečnou ochranu před následky znásilnění, zabraňují nákaze od partnera a mohou zabránit zbytečným úmrtím vlastních narozených i „nenarozených“ dětí. Papežské ne prezervativům naopak k šíření AIDS přispívá, zejména v těch zemích, kde jsou politikové pod kontrolou kléru.

 

pope-john-paul-ii

hiv-africa

 

V souvislosti s kondomy, jež zmiňuje, by ale pan Suchomel měl důsledněji psát o postoji „katolické církve“ a nepoškozovat jméno nejen protestantských církví, ale ani církve pravoslavné, které kondomy a některé účinné druhy antikoncepce neodmítají.

Zdeněk Zacpal, Praha