Kierkegaardův Okamžik a Havlíčkovy Epištoly kutnohorské

Kuděj: časopis pro kulturní dějiny, ročník 25, 1/2024, Západočeská univerzita v Plzni. ISSN 1211-8109, str. 40-60.

 

Kierkegaardʼs “Instantˮ and Havlíčekʼs “Kutná Hora Epistlesˮ

 

Abstrakt

Příspěvek se zabývá argumentací dvou vlivných aktivistů poloviny 19. století za radikální oddělení náboženství od státu: Dána Sørena Kierkegaarda a Čecha Karla Havlíčka Borovského. Oba autoři se shodují na tom, že původní křesťanství bylo historicky postupem doby stále více zneužíváno a soudobá církevní praxe má navíc neblahý dopad na celou společnost. Světonázorové rozdíly autorů jsou však evidentní: Kierkegaard si bere za vzory Krista a první křesťany a káže o potřebě je následovat. Nicméně i on, a to na rozdíl od mnoha jiných horlivých křesťanů, argumentuje proti jakémukoliv vnucování křesťanství a dokonce i proti čistě mezilidskému předávání víry. Havlíček s různorodostí světonázorových přesvědčení lidí rád počítá a prosazuje opatření, která by jim všem zaručovala důstojnost. Na rozdíl od typických liberálů však důkladněji analyzuje spojitosti absolutní církevní a státní moci, které přispívají k útisku lidí. Oba myslitelé nabízejí velice účinné postupy, a cenné náměty těm, kteří chtějí přispět k emancipaci občanů a ke svobodě svědomí.

 

Klíčová slova

Připomínky původního křesťanství, proklamovaný křesťanský i liberální přístup, spojitost oficiálního křesťanství a pokrytectví, užívání komiky, úcta k duchovnu Bližního, svoboda svědomí, náboženství jako životní volba.

 

Abstract

The paper deals with argumentation of two influential mid-19th-century activists for a radical separation of religion and state: Dane Søren Kierkegaard and Czech Karel Havlíček Borovský. Both authors agree that the original Christianity was historically all the more abused and the current church practices have, in addition, a detrimental impact on society as a whole. However, worldview differences of the authors are evident: Kierkegaard takes as his role models Christ and the first Christians and preaches the need to follow them. Anyway, he (unlike many other ardent Christians) argues not only against any coercion to Christianity, but even against interpersonal transmission of the faith. And Havlíček accepts and welcomes diversity of peopleʼs convictions regarding spirituality and promotes measures that would guarantee dignity for all of them. However, unlike typical liberals, he analyses mesalliance of absolute ecclesiastical and state power which results in the oppression of the people. Both thinkers offer very effective procedures and valuable ideas to those who want to contribute to the emancipation of citizens and freedom of conscience.

 

Keywords

Reminders of the original Christianity, declared Christian and liberal approach, the context of official Christianity and hypocrisy, use of comic, reverence for the spirituality of the Neighbour, freedom of conscience, religion as a life choice.

 

Mgr. Zdeněk Zacpal, Ph.D.

zacpal@email.cz

https://zdenek.zacpal.cz/