Minulý rok ve světě
Respekt, 1 – 2 (6. – 12. 1.), 1997, str. 16 (Zahraničí)
Svoboda projevu, myšlení a jednání má v mnohých zemích světa své meze, které mohou lidé velmi tvrdě pocítit na vlastní kůži. Britský dvouměsíčník Index on Censorship pravidelně uveřejňuje případy jejího potlačování. Podívejme se, jak se jevil rok 1996 v průřezu informací publikovaných v tomto listě.
_____________________________________________
V Afghánistánu byla počátkem října z náboženských důvodů zcela zakázána hudba a televize, delší svatební hostiny, slavnosti a vlastnictví zpěvného ptactva. Dvě ženy byly krátce po vyhlášení zákazů zbity příslušníky milice, protože jejich šátky jim nezakrývaly všechny vlasy a celé tváře.
Salah Omar, súdánský fotograf, byl 2. září uvězněn bezpečnostními silami za to, že fotografoval na ulici.
Poté, co turecký divadelní umělec Mahir Günsiray, obviněný za příspěvek do sborníku Svoboda myšlení, přečetl svému státnímu návladnímu odstavec z Kafkova „Procesu“, návladní se rozzuřil a obvinil ho navíc z pohrdání soudem. Ostatní obvinění přispěvatelé sborníku se pak všichni pod paragraf podepsali a vyjádřili svou hrdost nad tím, že jejich jména mohou figurovat vedle jména Franze Kafky.
Čtyři časopisy a jedny noviny v Čínské lidové republice byly kritizovány za vážné politické chyby, zejména za komentáře, které prý nebyly sladěny s ústředními směrnicemi.
Egyptské úřady zkonfiskovaly 10 000 výtisků arabského měsíčníku al-Tadamun (z 27. srpna), vycházejícího na Kypru, za úvodník „Chronická mentální porucha“, požadující, aby všichni arabští vůdci podstoupili psychiatrické testy.
Valerij Jerofejev, vydavatel týdeníku Vremja-Iks v Samaře, byl 29. července odsouzen k desetiměsíčnímu vězení za „kuplířství“ a „pornografii“ v souvislosti s řadou článků o prostituci v Samarské oblasti. Jerofejev však již předtím strávil deset měsíců ve vyšetřovací vazbě, a tak byl ihned po vynesení rozsudku propuštěn.
Filokalafi Akau´ola a Filini Sikuea, dva novináři z Tongy, byli 15. dubna obviněni z „rozhněvání státního úředníka“. Trestného činu se měli dopustit tím, že ve svém listě Times of Tonga zveřejnili dopisy čtenářů zasazujících se o demokracii na Tonze.
Pokračoval proces proti bangladéšské spisovatelce Taslimě Nasrínové, obviněné z urážení náboženských citů.
Sten Tetlie, člen norské královské vojenské kapely, byl 18. července odsouzen na 18 dní za to, že odmítal hrát na počest Ťiang Ce-mina, generálního tajemníka Komunistické strany Číny a jednoho ze strůjců masakru na náměstí Tchien-an-men, při jeho státní návštěvě Norska.