Nedůvěra může mít své důvody – AD: Karel Schwarzenberg 2

Ad LN 29.9. 2010 Klaus: Schwarzenbergovi nevěřím, stojí na opačné straně barikády

Lidové noviny, středa 6. října 2010, str. 11 – Dopisy redakci

 

Pane Schwarzenbergu, nepřipisujte šmahem opatrný postoj pana prezidenta vůči katolické církvi a šlechtě údajnému vlivu Zdeňka Nejedlého. Vzpomeňte si raději na první republiku, která při posilování svéprávnosti občanů sesadila katolickou církev z privilegované pozice. Díky zákonům z let 1918-1920 byla část jejího majetku obstavena. Mnoho občanů již více nebylo nuceno k účasti na církevních oslavách, nadále nebyla pak kontrolována ani docházka gymnazistů na nedělní katolické bohoslužby. Rovnoprávnost občanů posílil i zákon 61/1918 Sb. z 10. 12. 1918, jímž bylo zrušeno šlechtictví, výsady a tituly.

Po tzv. sametové revoluci probíhají změny, které jakoby chtěly rovnoprávnost jejích občanů a další vymoženosti zrušit a zemi navrátit ne k první republice, ale před rok 1918 anebo k tzv. druhé republice 1938-39 Emila Háchy a Rudolfa Berana. Tomuto kurzu svým vlivem velice napomohl Václav Havel. Při samotných velkých lidových demonstracích v roce 1989 však ještě mluvil jinak.

 

247-0203-svarcik-1

Venco, toho Masaryka můžeš ještě občas zmínit pro okrasu, ale jinak jeho odkaz likvidujeme, jasné?!

 

Zdeněk Zacpal, překladatel

 

 

 

 

 

Tereza Nosálková, Petr Kolář, Tereza Šupová, Lidové noviny, středa 29. září 2010, str. 1

Klaus: Schwarzenbergovi nevěřím, stojí na opačné straně barikády

Spor o Lisabonskou výjimku proti sobě postavil prezidenta a ministra zahraničí

Schwarzenberg: Z Klause mluví Nejedlý

 

PRAHA – Už to bude rok, co dříve velmi ožehavá Lisabonská smlouva vstoupila v platnost, přesto dál rozděluje českou politickou scénu.

Nejistota kolem „Klausovy“ výjimky ze smlouvy, o níž informovaly sobotní LN, oživila spor o pojetí evropské politiky mezi prezidentem Václavem Klausem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

„Našemu panu ministru v této věci moc nedůvěřuji, on je svým dosavadním životem a desetiletí trvajícím se pohybováním po Evropě trochu na jiné straně barikády,“ řekl v rozhovoru pro LN prezident Václav Klaus na otázku, zda věří české diplomacii v čele se Schwarzenbergem, že by se za výjimku z Evropské listiny práv a svobod „bil“, pokud by byla ohrožená.

 

Ohrožená lisabonská výjimka?

Ministr zahraničí včera odmítl, že by tuto záležitost přehlížel. „Smlouvy se musí dodržovat. Na tom budeme trvat a celá diplomatická služba na tom bude razantně pracovat, aby se to dodrželo,“ řekl LN ministr.

Zároveň si ale Schwarzenberg vzal prezidentova slova o „nedůvěře“ a „druhé straně barikády“ velmi osobně a kontroval ostrým prohlášením na adresu Klause.

„Ta nedůvěra je smutná. Pan prezident Klaus má své poněkud svérázné názory a předsudky a s tím v jeho věku už taky nepohnu. Myslím, že to sahá daleko do minulosti. Zdá se, že v této generaci přežívá to, jak se tu v 50. letech, kdy jsme oba vyrůstali, vtloukalo do hlavy učení Zdeňka Nejedlého (komunistický ministr kultury – pozn. red.), které zatracovalo vše, co se týkalo katolické církve a šlechty a tak dále, to byli nejhorší velezrádci,“ dodal český šéfdiplomat.