Nedůvěra může mít své důvody – AD: Karel Schwarzenberg 2
Ad LN 29.9. 2010 Klaus: Schwarzenbergovi nevěřím, stojí na opačné straně barikády
Lidové noviny, středa 6. října 2010, str. 11 – Dopisy redakci
Pane Schwarzenbergu, nepřipisujte šmahem opatrný postoj pana prezidenta vůči katolické církvi a šlechtě údajnému vlivu Zdeňka Nejedlého. Vzpomeňte si raději na první republiku, která při posilování svéprávnosti občanů sesadila katolickou církev z privilegované pozice. Díky zákonům z let 1918-1920 byla část jejího majetku obstavena. Mnoho občanů již více nebylo nuceno k účasti na církevních oslavách, nadále nebyla pak kontrolována ani docházka gymnazistů na nedělní katolické bohoslužby. Rovnoprávnost občanů posílil i zákon 61/1918 Sb. z 10. 12. 1918, jímž bylo zrušeno šlechtictví, výsady a tituly.
Po tzv. sametové revoluci probíhají změny, které jakoby chtěly rovnoprávnost jejích občanů a další vymoženosti zrušit a zemi navrátit ne k první republice, ale před rok 1918 anebo k tzv. druhé republice 1938-39 Emila Háchy a Rudolfa Berana. Tomuto kurzu svým vlivem velice napomohl Václav Havel. Při samotných velkých lidových demonstracích v roce 1989 však ještě mluvil jinak.
Venco, toho Masaryka můžeš ještě občas zmínit pro okrasu, ale jinak jeho odkaz likvidujeme, jasné?!
Zdeněk Zacpal, překladatel
Tereza Nosálková, Petr Kolář, Tereza Šupová, Lidové noviny, středa 29. září 2010, str. 1
Klaus: Schwarzenbergovi nevěřím, stojí na opačné straně barikády
Spor o Lisabonskou výjimku proti sobě postavil prezidenta a ministra zahraničí
Schwarzenberg: Z Klause mluví Nejedlý
PRAHA – Už to bude rok, co dříve velmi ožehavá Lisabonská smlouva vstoupila v platnost, přesto dál rozděluje českou politickou scénu.
Nejistota kolem „Klausovy“ výjimky ze smlouvy, o níž informovaly sobotní LN, oživila spor o pojetí evropské politiky mezi prezidentem Václavem Klausem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.
„Našemu panu ministru v této věci moc nedůvěřuji, on je svým dosavadním životem a desetiletí trvajícím se pohybováním po Evropě trochu na jiné straně barikády,“ řekl v rozhovoru pro LN prezident Václav Klaus na otázku, zda věří české diplomacii v čele se Schwarzenbergem, že by se za výjimku z Evropské listiny práv a svobod „bil“, pokud by byla ohrožená.
Ohrožená lisabonská výjimka?
Ministr zahraničí včera odmítl, že by tuto záležitost přehlížel. „Smlouvy se musí dodržovat. Na tom budeme trvat a celá diplomatická služba na tom bude razantně pracovat, aby se to dodrželo,“ řekl LN ministr.
Zároveň si ale Schwarzenberg vzal prezidentova slova o „nedůvěře“ a „druhé straně barikády“ velmi osobně a kontroval ostrým prohlášením na adresu Klause.
„Ta nedůvěra je smutná. Pan prezident Klaus má své poněkud svérázné názory a předsudky a s tím v jeho věku už taky nepohnu. Myslím, že to sahá daleko do minulosti. Zdá se, že v této generaci přežívá to, jak se tu v 50. letech, kdy jsme oba vyrůstali, vtloukalo do hlavy učení Zdeňka Nejedlého (komunistický ministr kultury – pozn. red.), které zatracovalo vše, co se týkalo katolické církve a šlechty a tak dále, to byli nejhorší velezrádci,“ dodal český šéfdiplomat.