Není na co čekat – AD: Guy Verhofstadt

Respekt 49/2015 (30.11.-6.12. 2015), str. 10 – dopisy

 AD: Není na co čekat: S bývalým belgickým vůdcem liberálů v Evropském parlamentu Guyem Verhofstadtem o tom, jak by měla EU reagovat na Paříž, Respekt 48/2015 (23.-29.11. 2015), str. 29

 

Guy Verhofstadt, pokládající se za „evropského politika“, volá „především“ po potřebě EU chránit své vnější hranice.“ Jako by se jedny z hlavních zdrojů terorismu a problémů s tím spojených nenacházely právě uvnitř EU, ba právě v těch zemích, jež podporují další omezování suverenity jednotlivých států se svébytnou historií nejvíc. Je příznačné, že část teroristů vyrostla právě v oné metropoli sjednocující se Evropy.

Nic proti Verhofstadtovu návrhu na zřízení „tajné služby na evropské úrovni“. Dobře však dokážou fungovat jen ty instituce, v nichž se velká část lidí té které země dokáže orientovat. A ty se nacházejí v jednotlivých státech. Tam se občané mohou názorněji poučit i z minulých chyb. V Bruselu či Štrasburku se většina lidí neorientuje. Přímější rozhodování bez složitých procesů v neprůhledných institucích může naopak dodat i jednotlivým občanům zdravé sebevědomí.

Zavedení ostrahy hranic může omezit nejen pronikání teroristů z kýžené západní Evropy, ale může zabránit i těm nejhorším excesům v případech, kdy evropské instituce, němečtí politikové či ochrana hranic „na vnější periferii“ selžou.

Rozlišujme vlastenectví a nacionalismus a připomeňme, že historicky ne ve všech zemích vedla péče o vlastní národ k agresivitě vůči jiným. A i dnes je aktuální téměř 90 let staré varování liberála Ludwiga von Misese před „Panevropou“, která nezahrne ani Velkou Británii a kde budou národní šovinismy nahrazeny leda šovinismem evropským, kontinentálním.

 

Zdeněk Zacpal, překladatel

_______

Ludwig Mises – Liberalismus, Verlag von Gustav Fischer, Jena, 1927, PDF-Version von Gerhard Grasruck für www.mises.de

česky: Ludwig von Mises – Liberalismus, Praha, 1998, (III, 9, str. 115-119), http://libinst.cz/Files/KqLFy4r2/profile/2606/mises_liberalismus_ocr.pdf

EU_FlagSalah-Abdeslam Untitled-1-478007 (1)

Evropané mají již svých teroristů dost. Možná se s námi o ně chtějí podělit