Za širší portfolio vztahů

Lidové noviny, sobota 19. února 2022, str. 10 Názory – Dopisy redakci

AD: Robert Schuster – Putinův nejlepší kamarád, Lidové noviny, Čtvrtek, 17. února 2022, str. 8 – Názory

 

Francouzský myslitel Ernst Renan (1823-1892) po německé invazi do Francie počátkem 70. let 19. století varoval před agresivitou Německa a Ruska: dvou válkychtivých kolosů, ohrožujících národy Evropy, jejich svobody a postup demokracie. S časovým odstupem lze doložit závažnost Renanova proroctví. Podílem obou mocností na obou světových válkách, ale i genocidách menších národů Afriky, respektive Kavkazu, na intervencích ve Španělsku 30. let 20. století, na vyhlazování částí obyvatel střední a východní Evropy. Obětí německých a ruských velmocenských hrátek, válčení i účelových spojenectví se v posledku vlastně stali příslušníci téměř všech evropských národů. A nyní onomu postupu demokracie přímo či nepřímo brání Vladimir Putin, bývalý kancléř sjednoceného Německa a nyní Putinův posluha Gerhard Schröder i jeho pokračovatelka a podporovatelka plynovodů Angela Merkelová.

w_55759699-800x450Putin s Merkelovou: My velmoci se vždycky dohodneme a tamty ostatní malé národy mají smůlu

Pokud se ostatním národům zajídá role fackovacího panáka v dalších dějstvích již půl druhého století táhnoucího se kusu, chtějí-li si místo toho zachovat vlastní důstojnost, neměly by být na těchto velmocích a jejich rozmarech příliš závislé. Mohou se dnes učit další jazyky a urychleně navazovat vztahy s co nejširším spektrem dalších zemí, lidí, národů. Včetně těch, které na světovou scénu nastoupily teprve nedávno.

 

Zdeněk Zacpal, nordista

______________________

 

Citace:

Ernest Renan – La réforme intellectuelle et morale, 374 str., Michel Lévy Frères, Éditeurs, Paris, 1875, str. 163-164 (část La guerre franco-allemande, 15 septembre 1870):

En résumé, l’immense majorité de l’espèce humaine a horreur de la guerre. Les idées vraiment chrétiennes de douceur, de justice, de bonté, conquièrent de plus en plus le monde. L’esprit belliqueux ne vit plus que chez les soldats de profession, dans les classes nobles du nord de l’Allemagne et en Russie. [p. 81] La démocratie ne veut pas, ne comprend pas la guerre. Le progrès de la démocratie sera la fin du règne de ces hommes de fer, survivants d’un autre âge, que notre siècle a vus avec terreur sortir des entrailles du vieux monde germanique.

 

… genocidách menších národů Afriky, …

https://www.bbc.com/news/world-africa-57306144

Britové zrovna takhle nepostupovali.

 

… respektive Kavkazu, …

https://en.wikipedia.org/wiki/Circassian_genocide

a genocidy dalších národů jako Čečenců, pak Berijovo vyhlazování Gruzínů …

 

… na vyhlazování částí obyvatel střední a východní Evropy.

viz známá Krvavá země Timothyho Snydera ap.

 

Mohou se dnes učit další jazyky a urychleně navazovat vztahy s co nejširším spektrem dalších zemí, lidí, národů. Včetně těch, které na světovou scénu nastoupily teprve nedávno.

(A autor těchto řádek na gymnáziu ruštinu bojkotoval a později na FFUK odolával vemlouvavým návrhům mnohých, aby se ponořil do německé kultury a filosofie, namísto toho se učí a pracuje s filosofy spíš jiných národů i s exotičtějšími jazyky …)