Germanofilové, procitněte!

AD: Lenka Zlámalová– Na nejtvrdší sankce nedošlo. Ekonomickou izolaci Putina blokuje Německo

https://echo24.cz/a/Swrh2/na-nejtvrdsi-sankce-nedoslo-ekonomickou-izolaci-putina-blokuje-nemecko

26. 2. 2022

0bc18186-0100-4e8e-a150-99cabdd45675Vladimir Putin a německý kancléř Olaf Scholz: To my jsme páni Evropy. Na ostatních nezáleží.

České veřejnosti se omrzení opakuje, že EU nepostradatelnou zárukou bezpečnosti. Čímž jsou mimo jiné zbytečně odrazováni i umírnění a konstruktivní euroskeptici. A demonstrující za svobodu Ukrajiny vystavují vlajky EU a Německa. Přitom by si vlajku na Václavském náměstí a jinde zasloužila vedle Ukrajiny namísto Německa především Velká Británie, která, přestože sama členem EU není, hájí svobodu účinněji, a to i v oblasti, k níž zrovna hluboké historické vazby nemá.    

Vstřícné jednostranné kroky a první zahraniční cestu Václava Havla coby prezidenta do Německa si ona opět se sjednocující evropská kontinentální mocnost vyložila spíš jako slabost. Havlova gesta tehdejší kancléř Helmut Kohl neocenil a dobromyslného naivu Havla si namazal na chleba.

Nesčetně našich publicistů uvádí varovná slova Karla Havlíčka Borovského (1821-1856) o imperiálních a znevolňujících choutkách Ruska a vyzdvihuje Masarykův boj proti falešným rukopisům a antisemitismu. Oproti tomu je po roce 1989 přehlíženo programové úsilí obou o „emancipaci od němectví“, o to, aby česká mládež studovala románské a anglosaské jazyky, ony šťastnější země procestovala a důkladně se s nimi seznámila.

Německo, které chce dominovat EU, svým obcházením menších národů a platbami za plyn vydatně pomohlo financovat největšímu válečnému zločinci současnosti dobyvačnou válku. Zato Ukrajincům nebylo ochotno poskytnout ani věci nutné k osobní obraně. Čtyřicetimiliónové zemi v zoufalé situaci nabídlo jako výsměch 5000 příleb. A na rozdíl i od svých maličkých sousedů neprovozuje jediný terminál na odbavení zkapalněného plynu alternativní cestou z USA.

Nezbývá než si připomenout přes 170 let stará Havlíčkova slova, že Němci jsou v politice ti „nejbídnější školáci“. Že skoro všechno, „co jest na Němcích následování hodné, mnohem skvěleji a důkladněji u jiných národů nalézáme a že všechno to, co mají Němci původního u sebe, následování pro nás hodno není.“ A vysvětlení? „Poněvadž Němci všechen svůj jakýkoliv rozum do knih přendávají, zbývá jim ho málo pro život.“

19381119_NS-Studentenschaft-Audimax_Ansprache-Hubert-FreislebencBildarchiv-Zeitgeschichte-Österreichische-Nationalbibliothek-1-782x445Buršácká mládež za nacismus: vskutku původní německá tradice

Zdeněk Zacpal, nordista

 

_________________

 

Poznámky, citace, odkazy pod čarou

 

 

Připomeňme si, že vstřícné jednostranné kroky a první zahraniční cestu Václava Havla coby prezidenta do Německa si ona opět se sjednocující evropská kontinentální mocnost vyložila spíš jako slabost. Havlova gesta tehdejší kancléř Helmut Kohl neocenil a dobromyslného naivu Havla si namazal na chleba.

Kaiser, Daniel – Prezident: Václav Havel 1990-2003, Paseka, Praha-Litomyšl, 2014, ISBN 978-80-7432-518-2.

Kapitola 6. – Německo: Lekce z reálpolitiky, str. 149-168.

 

https://www.reuters.com/business/energy/brimming-european-lng-terminals-have-limited-space-more-gas-2022-02-17/

 

Německo, které chce dominovat EU, svým obcházením menších národů a platbami za plyn vydatně pomohlo financovat největšímu válečnému zločinci současnosti dobyvačnou válku. Zato Ukrajincům nebylo ochotno poskytnout ani věci nutné k osobní obraně. Čtyřicetimiliónové zemi v zoufalé situaci nabídlo jako výsměch 5000 příleb. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-nemecko-helmy-rusko-zbrane-vyzbroj-dodavky.A220127_093443_zahranicni_aha

 

Oproti tomu se přehlížejí programové úsilí obou o „emancipaci od němectví“, o to, aby česká mládež studovala románské a anglosaské jazyky, ony šťastnější země procestovala a důkladně se s nimi seznámila.

Slovanská politika, Slovan, 17. – 24. 7. 1850

 

Nezbývá než si připomenout přes 170 let stará Havlíčkova slova, že Němci jsou v politice ti „nejbídnější školáci“. Že skoro všechno, „co jest na Němcích následování hodné, mnohem skvěleji a důkladněji u jiných národů nalézáme a že všechno to, co mají Němci původního u sebe, následování pro nás hodno není.“

Nová knížka od hrab. Lva Thuna, Národní noviny, 21. – 23. 8. 1849

 

„Poněvadž Němci všechen svůj jakýkoliv rozum do knih přendávají, zbývá jim ho málo pro život; a jestliže se jim množí sem tam moudré knihy, ubyde jim za to pro život moudrých lidí.“

Karel Havlíček – Poslední Čech: Novella od Jos. Kajetána Tyla, Česká včela, 1. a 4. července 1845